Laboratoria Przyszłości

Data: 06.07.2022 r., godz. 11.12    464
Informacje o zakupionym sprzęcie i jego przeznaczeniu.

Nasza szkoła również bierze udział w programie „Laboratoria Przyszłości”.

Otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 157 400 zł.

Dzięki udziale w projekcie mogliśmy zakupić pomoce takie jak:

1.      Drukarka 3D do Pracowni Druku 3D SkriLab
2.      Pracownia Druku 3D SkriLab
3.      Zestaw edukacyjny Arduino
4.      Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
5.      Aparat fotograficzny Sony ZV-1 do wideoblogów
6.      Statyw do aparatu i kamery
7.      Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
8.      Mikroport Saramonic Blink 500 B1
9.      Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
10.  Laptop Acer Chromebook Spin 512
11.  Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
12.  LEGO® Education SPIKE™ Prime - zestaw podstawowy
13.  Photon: Laboratorium Przyszłości - zestaw PRO
14.  BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem
15.  DJI Tello EDU ZESTAW
16.  ClassVR - wirtualne laboratorium przedmiotowe zestaw 8 sztuk ClassVR Premium
17.  ClassVR - licencja - 5-letni dostęp do portalu wirtualnych lekcji
18.  Długopisy BANACH 3D
19.  Filament PLA niebieski
20.  Filament PLA zielony
21.  Filament PLA żółty
22.  Filament PLA czerwony
23.  Filament PLA biały
24.  Higrometr i termometr 2w1
25.  Bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco
26.  Sztyfty do pistoletu do kleju 11 mm, 18 szt.
27.  Zestaw elektroniczny Boffin II Gry
28.  Zestaw elektroniczny Boffin II Światło
29.  Zestaw elektroniczny Boffin II 3D
30.  Burza mózgów
31.  Modułowe Pracownie Przyrodnicze - moduł WODA, 1 szt.
32.  Modułowe Pracownie Przyrodnicze - moduł POWIETRZE, 1 szt.
33.  Modułowe Pracownie Przyrodnicze - moduł ENERGIA
34.  Mini Waffle pastelowe 500 el.
35.  Klocki mini Waffle konstruktor
36.  Klocki mini Waffle z kartami EDU
37.  Maszyna do szycia J15R
38.  Pracownia robótek ręcznych - zestaw DELUXE*
39.  Mikroskop DELTA 300 z kamerą
40.  Teleskop Levenhuk LabZZ TK60
41.  LEGO® Education SPIKE™ Essential
42.  Eksperymenty-obwód prądu

 

Jak wykorzystujemy pomoce z programu? 

Technika i pokrewne:

·         maszyny do szycia: dotychczas zarówno podczas lekcji techniki, jak i spotkań szkolnego wolontariatu korzystaliśmy z maszyny do szycia podczas przygotowania poduszko-maskotek w ramach akcji Szyjemy dobro (Ogólnopolski Projekt Emotkowe Pożeracze Smutków) i/lub zajęć z zakresu materiałoznawstwa: włókna (tkaniny/dzianiny),

·         pistoletów/kleju na gorąco: z klejów korzystamy regularnie na lekcjach techniki w każdym z roczników. Uczniowie wykonywali dekoracje świąteczne, przedmioty na szkolny kiermasz wiosenny, makiety pokoju/miasta realizując program klasy 6 itp.,

·         zestawy elektroniczne, Sekrety elektroniki i Eksperymenty-obwód prądu wykorzystujemy podczas lekcji w klasie 6 realizując zagadnienia dotyczące prądu, obwodów elektrycznych, symboli i schematów, w tym w rysunkach technicznych,

·         pracownia robótek ręcznych - zestaw DELUXE*: będzie wsparciem w realizacji zagadnień dot. materiałoznawstwa i projektowania (planowanie, projektowanie, szkice, harmonogram, zagadnienia bhp w pracowni technicznej).

Biologia i przyroda:

Mikroskopy świetlne, które otrzymaliśmy w ramach Laboratoriów Przyszłości, wykorzystamy podczas lekcji biologii i przyrody. Zgodnie z podstawą programową omówimy budowę mikroskopu. Podczas naszych zajęć będziemy przeprowadzać obserwacje mikroskopowe dotyczące budowy komórkowej, układów oraz poznanych w czasie lekcji tkanek. Uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać preparaty z cebuli, pomidora oraz nabłonka jamy ustnej. Na uczniowie będą mogli obejrzeć efekty swojej pracy przy pomocy mikroskopu. Obserwacje mikroskopowe są podstawowym źródłem informacji na temat świata przyrodniczego oraz biologicznego. Pozwalają zobaczyć obiekty, które są niewidoczne gołym okiem.

Geografia:

·         z teleskopów korzystać będzie można jesienią i zimą podczas lekcji na 2 zmianie lub na dodatkowych zajęciach

·         stacje pogodowe rozwiesimy w kilku pracowniach szkoły, aby uczniowie na bieżąco mogli odczytywać dane dotyczące: temperatury i wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego w danym dniu.

Informacje o programie:

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które chcemy, aby od 30 czerwca 2023 roku miały wszystkie szkoły podstawowe) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. 

Więcej informacji...

Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości, foto nr 1, Laboratoria Przyszłości, foto nr 2, Laboratoria Przyszłości, foto nr 3, Laboratoria Przyszłości, foto nr 4, Laboratoria Przyszłości, foto nr 5, Laboratoria Przyszłości, foto nr 6,